Historie

30.10.2019, Roman Jurečka (Historie) 

Z HISTORIE ZÁVODU

I. ročník se konal ve dnech 14. a 15.9.1985. Byla to spíše akce recesní, než skutečný závod, vždyť organizátoři i závodníci byli stejní lidé – skupina cykloturistů. Závodu se zúčastnilo 7 dvojic, start ráno v 8,30 hodin, odpočinkový prostor v garáži rodinného domku – prostě podmínky víc než skromné. Přesto po 24 hodinovém kroužení po 9,8 km dlouhém okruhu v Lichnově ujela vítězná dvojice R.Kornia – B.Dobiáš (oba Frenštát p.R.) 754,29 km. Tyto výsledky, třebaže ne právě špičkové vzbudily nevšední zájem sportovní veřejnosti.

Ve II. ročníku – 8. až 9.8.1986 startovalo 16 dvojic v kategoriích registrovaní a neregistrovaní cyklisté. Start a cíl na rozcestí u restaurace „Na Okluku“ , která poskytla místo pro občerstvení i odpočinek závodníků. Soutěž byla po zkušenostech z minulého ročníku odstartována v 17,00 hodin. V průběhu následujících 24 hodin ujela vítězná dvojice L.Machala (Slezan F-M) – L.Machala (SVS Lanškroun) 842 km. V kategorii neregistrovaných zvítězila dvojice Z.Macura ( Frýdlant n.O.) – J.Mališ (Kunčice p.O.) , ujela 822,4 km. Výsledky II. ročníku dokázaly, že i na okruhu v Lichnově se dá zajet dobrý výsledek. Vždyť v Roudnici n.L. , kde rovněž pořádali závod na 24 hodin, ujeli vítězové I. ročníku 840 km. V roce 1986 na tamním okruhu ujela dvojice Baťa – Kolínek ( oba Zlín ) úctyhodných 893,33 km, ovšem v rovinatém terénu, kde převýšení 22 km dlouhého okruhu nepřesáhne 5O m. Na necelých 10 kilometrech v Lichnově je převýšení 80 m.

III. ročníku ve dnech 7. až 8.8. 1987 zúčastnilo 28 dvojic z Čech, Moravy i Slovenska, mezi nimiž nechyběli ani držitelé oné bájné hranice hodnocené jako čs. rekord na 24 hodin – Kolínek a Baťa. Vítězové tohoto ročníku – L.Machala a J.Petráš (oba Slezan FM) jim však nedali šanci. V silném protivětru, který závodníkům znepříjemňoval 2/3 okruhu, ujeli vítězové 872,87 km. V kategorii neregistrovaných na galuskách zvítězila dvojice L.Křístek – M.Peter (oba Frenštát p.R.) s 830,74 km a v kategorii neregistrovaných na pláštích J.Porwisz (Ostrava) – P.Bajgar (Bohumín) s 744,52 km.

IV. ročník – 5. až 6.8.1988 zvedl laťku tohoto cyklistického maratónu. Zasloužila se o to především dvojice J.Petráš – M.Červenka (oba Slezan FM), absolutní vítězové jedoucí v kategorii registrovaných cyklistů. Zdolali 886,23 km , takže na vyrovnání roudnického rekordu chybělo pouhých 7,1 km. V kategorii neregistrovaných na galuskách zvítězila dvojice L.Machala (Příbor) – E.Moravec ( FM ) s 882,4 km, a v kategorii neregistrovaných na pláštích dvojice P.Lipový – L.Mik (oba Kopřivnice) , kteří ujeli 815,1 km. Sympatie si získala i dvojice na koloběžkách Kletenský – Galia (oba Kopřivnice), kteří třebaže mimo soutěž ujeli neuvěřitelných 457,5 km.

V. ročníku, který se konal 11. až 12.8.1989 se zúčastnilo 36 dvojic v čele s vítězi minulého ročníku Petrášem a Červenkou. Ti také podle očekávání potvrzovali své kvality. V průběhu celého závodu udávali tempo a postupně ztráceli své soupeře, aby v závěrečných kolech na jedinou dvojici, která mohla ohrozit jejich absolutní vítězství – P.Zárubu a I.Hrabovského (oba HM Ostrava) dokázali za pouhých 9 okruhů najet celé jedno kolo. Při tomto bohatýrském útoku se časy pohybovaly těsně nad hodnotou 14 minut, což je průměrná rychlost 42 km/hod. Svůj vlastní rekord z předešlého ročníku se jim však překonat nepodařilo, ujeli 876,04 km. V kategorii neregistrovaných na galuskách obsadila 1.místo dvojice J.Šitavanc (Kopřivnice) – V.Knytl (N.Jičín) s 838,76 km, kategorii neregistrovaných na pláštích vyhráli P.Kotas (Havířov) – M.Kožušník (Šenov) výkonem 809,9 km.

VI. ročník, konaný 10. až 11.8.1990, byl asi dosud nejlépe zvládnutým závodem po pořadatelské stránce, ovšem počasí si zřejmě vybralo svůj dosavadní dluh nepohody. Z večera se rozpoutala bouře a chybělo málo, aby byl závod předčasně ukončen. Proudy vody zalévaly prokřehlé závodníky skoro do půlnoci. Absolutní vítězové jezdící v kategorii registrovaných R.Baláž a J.Mičko (oba Baník Ostrava) přesto zdolali 852,9 km, v kategorii neregistrovaných na galuskách obsadili 1.místo J.Mališ (Kunčice p.O.) – I.Krkoška (Frýdek-Místek) s 841,3 km a v kategorii neregistrovaných na pláštích se poprvé postavil na nejvyšší stupínek lichnovský cyklista Z.Matúš se spolujezdcem J.Macíčkem (Mořkov) s 808,3 km.

VII. ročník se dá vyjádřit nejlépe slovem REKORDNÍ. Konal se 14. až 15. srpna 1992 , a rekordy padaly jako na běžícím pásu. V 9. okruhu zajela vedoucí skupina v čele s J.Petrášem rekordní čas 13:56 minut a tento výkon stejná skupina zopakovala ještě ve 14. kole. V 67. kole pak Petráš opět zlepšil rekord okruhu časem 13:44 min., což odpovídá průměrné rychlosti 42,795 km/hod. Již pět hodin před koncem závodu stačilo k překonání čs. rekordu ustaveného v roce 1986 v Roudnici n.L. (893,33 km) udržení solidního šestnáctiminutového průměru. Jenže závodníkům jako by to bylo málo. A tak v závěru závodu byli diváci svědky nejen nového lichnovského rekordu zlepšeného o 14 km, ale i nového (i když díky politickému vývoji i posledního) čs. rekordu ve 24 hodinovce dvojic zlepšeného o 7 km a navíc byla pokořena dosud bájná hranice 900 km Vítězná dvojice J.Petráš (Kopřivnice) – R.Baláž (Ostrava) dokázala společnými silami ujet 900,35 km průměrnou rychlostí 37,515 km/hod. V kategorii neregistrovaných cyklistů na galuskách zvítězila dvojice A.Lach – T.Maršálek (oba FM) , která jediná dokázala držet krok s registrovanými výkonem 890,49 km, čímž zlepšila starý rekord své kategorie o 8 km. V kategorii neregistrovaných na pláštích získala zaslouženě 1.místo dvojice B.Roblík (Kuřim) – A.Jandek (Rozdrojovice) výkonem 861,57 km, kterým zlepšili rekord své kategorie o neskutečných 46 km !
Obrovskou vůli prokázala i dvojice dívek – sester Radky a Kateřiny Kolářových, které se staly doslova symbolem tohoto ročníku, když se zúčastnily a dokončily závod jako vůbec první dívčí dvojice v historii závodu. A třebaže jim dohromady bylo jen 32 let, ujely neuvěřitelných 629,43 km.

VIII. ročník proběhl ve dnech 13. až 14. srpna 1993. Do loňského rekordu sice zůstali závodníci něco dlužni, ale za podmínek, které jim připravila příroda byl tento výkon obdivuhodný. Na odstoupení několika dvojic se sice podepsal hromadný pád hned v počátečních kilometrech závodu, ale největší problémy připravilo závodníkům sobotní tropické vedro. Po 24 hodinovém kroužení po okruhu v Lichnově zůstaly s plným počtem kol pouze 4 dvojice, mezi kterými se rozhodovalo ve spurtu na cílové čáře. Absolutní vítězství si zajistila dvojice registrovaných závodníků R.Hrachovina (Dolní Lutyně) – M.Kuchař ( FM ) výkonem 855,52 km. V nejvíce obsazené kategorii neregistrovaných na galuskách získala 1.místo dvojice L.Kvarda ( FM ) – D.Manďák (Pržno) výkonem 855,49 km. V kategorii neregistrovaných na pláštích obsadili 1.místo M.Kremzer (Ostrava) – P.Krchňák (Žabeň) s 845,62 km. V kategorii dívek a žen potvrdily prvenství minulého ročníku sestry Radka a Kateřina Kolářovy (obě Příbor), které ujely 658,69 km. Po dojezdu závodu na 24 hodin byl připraven ještě závod žáků od 10 do 15 let na 1 kolo lichnovského okruhu, kterého se zúčastnilo 21 závodníků. Zvítězil Jan Kovář (15), Frenštát p.R., který zdolal okruh za 15:40 minut.

IX. ročník , který proběhl za přímo tropických veder ve dnech 5. až 6. srpna 1994 změnil místo startu .Startovalo se místo tradiční křižovatky na Okluku ze středu obce Lichnov , což se především příznivě odrazilo v počtu přihlížejících. Taky byly zrušeny kategorie plášťových a galuskových kol, a byly nově vypsány kategorie neregistrovaných se součtem let do 65 a nad 65. Přes přímo vražedné vedro se od začátku jezdilo dost ostře. Zásluhou dvojic R.Lebeda – P.Zamazal (oba Opava) a J.Tajč – V.Lexa (oba Slaný) jezdících v kategorii neregistrovaných do 65 let byla reálná naděje na překonání rekordu z roku 1992. Vždyť v sobotu ve 4 hodiny ráno měli tito závodníci na mezičasy rekordního ročníku náskok 5,5 minuty a na ostatní dvojice najeli celé kolo. Škoda, že se pak přizpůsobili tempu ostatních a náskok se postupně rozplynul. S přibývající teplotou rychlost dále klesala, a s ní se hroutily i naděje na kvalitní výsledky. Zatímco muži se nechali sluncem uvařit, dvojčata Petra a Pavla Dědicovy z Jeseníku se nepoddávala. V závěru závodu pak bylo jisté, že to budou právě ona, kdo opět posune laťku v kategorii žen a dívek výše. Ujely společnými silami 678,69 km, čímž předchozí rekord zlepšily o rovných 20 km ! V sobotním odpoledním vedru se překvapivě do závodu zakousla dvojice Z.Cypra (Kopřivnice) – J.Martinák (Frenštát p.R.).

Za pouhé 2 hodiny sólovou jízdou stáhla ztrátu kola na vedoucí dvojice z Opavy a Slaného a ve spurtu pak získal absolutní vítězství a zároveň 1.místo v kategorii registrovaných cyklistů pro svou dvojici Z.Cypra. Společně s Martinákem ujeli 838,98 km. Prvé místo v kategorii neregistrovaných do 65 let obsadili R.Lebeda – P.Zamazal (oba Opava) se stejným počtem kilometrů, vítězství v kategorii neregistrovaných nad 65 let si výkonem 739,10 km zajistila dvojice J.Jelínek – J.Skotnica (oba Opava). Obdivuhodný výkon předvedli i V.Pasečný (Lichnov) – J.Miklík (Kopřivnice) jezdící v kategorii horských kol, kteří dali na frak výkonem 798,22 km i mnohým silničářům, když v absolutním pořadí obsadili 9.místo. Nevšední výkon předvedla i jediná smíšená dvojice R.Kolářová (Příbor) – J.Jašek (Kopřivnice) se 719,69 km. Po skončení závodu na 24 hodin byl odstartován II.ročník závodu dětí a mládeže na jedno kolo závodního okruhu. V kategorii 10 až 12 let vyhrál M.Křištof (11) Frenštát p.R, který zdolal okruh za 17:40 min a v kategorii 13 až 15 let K.Šuštiak (14) z Kopřivnice, výkonem 16:30 minut.

X. ročník, konaný ve dnech 11. – 12. srpna 1995 poctilo svou účastí 37 startujících dvojic (což je rekord v dosavadní historii závodu) a vzhledem k tomu, že byl zařazen do Evropského kalendáře cyklomaratónů, přijely závodit i dvě zahraniční dvojice, z Německa a z Dánska. Pro zvýšení atraktivity závodu byly vyhlášeny prémie v každém desátém kole. Zpočátku bylo nasazeno skutečně vysoké tempo. Po deseti kolech měla vedoucí skupina skládající se z dvojic J.Zelený – T.Kozák, R.Michna – T.Martinák, V.Vařák – M.Munzar, J.Martinák – J.Cviček, J.Mičko – R.Hrachovina a T.Maršálek – A.Lach pouhou půlminutu ztráty na rekord a tempo v dalších kolech příliš nepolevovalo. Teprve noční chlad, kdy teploměr klesl pod 8 stupňů utlumil závodní elán cyklistů. Časy však byly stále velice povzbudivé s nadějí na překonání rekordu z roku 1992. Do sobotního odpoledne se vedoucí skupina smrskla na dvojice J.Zelený – T.Kozák (KC Rokycany) a J.Martinák – J.Cviček (TJ Rožnov p.R.). Zdálo se, že o absolutním vítězi a zároveň o vítězi kategorie registrovaných cyklistů rozhodne závěrečný spurt, ovšem vinou špatného střídání dvojice z Rokycan zvítězili J.Martinák s J.Cvičkem výkonem 886,76 km, tedy průměrnou rychlostí 36,95 km/hod. Od rekordu závodu je dělilo pouhých 14 km, což je druhý nejlepší výkon v historii. V kategorii neregistrovaných se součtem let o 65 získala prvenství dvojice A.Lach – T.Maršálek (Frýdek-Místek) s 874,02 km, kteří tím ustavili pro tuto kategorii nový rekord, když loňský překonali o 35 km. Starý rekord padl i v kategorii neregistrovaných se součtem let nad 65, kde obsadila první místo dvojice P.Krchňák – M.Kremzer (oba Žabeň). Ujeli společně 836,76 km, čímž překonali loňský rekord o neuvěřitelných 88 km. Kategorii horských kol vyhrála dvojice V.Pasečný (Lichnov) – J.Miklík (Kopřivnice) výkonem 827,09 km, kteří překonali svůj vlastní rekord z loňského roku o téměř 30 km a rovněž vytvořili nový rekord v této kategorii.
Jediná dvojice v kategorii dívek a žen sice nemohla slibovat souboj se soupeřkami, ale dvojčata Dědicovy z Jeseníku přijela s cílem překonat 700 km a zlepšit svůj loňský rekord a samozřejmě i rekord této kategorie. Tento záměr jim vyšel i s bohatou rezervou – děvčata za sebou nechala spoustu mužských dvojic, když v absolutním pořadí dojela na 18.místě se 730,68 km. Po dojezdu závodu dvojic na 24 hodin byl již tradičně odstartován III. ročník závodu dětí a mládeže. V kategorii 10 až 12 let zvítězil M.Rek (12) z Lichnova, který zdolal okruh za 18:31 minut, v kategorii 13 až 15 let vyhrál R.Eliáš (14) z Frenštátu p.R. časem 16:52 minut.

XI. ročník, konaný ve dnech 9. – 10. srpna 1996 byl opětovně zařazen v Evropském kalendáři cyklomaratónů. Na start se postavilo rekordních 38 dvojic. Téměř ideální počasí pobízelo závodníky ke svižnému tempu. Od počátku závodu se jezdilo průměrnou rychlostí okolo 40 km/hod, o což se nejvíce přičinily čtyři dvojice, a to ing.Martin Kuchař (Frýdek-Místek) s Pavlem Kokešem (Staříč) v kategorii do 65 let, Alan Lach (Frýdek-Místek) s Lubomírem Molitorem (Janovice-Bystré) v kategorii nad 65 let a dvě dvojice kategorie registrovaných – Jaroslav Zelený (Klatovy) s Václavem Dlouhým (Plzeň) a Josef Cviček (Kunčice p.O.) s Miroslavem Kremzerem (Ostrava-Hrabůvka). Tyto čtyři dvojice postupně najely na ostatní nejméně jedno kolo a hlídaly si své pozice. Vše postupně směřovalo k tomu, že o absolutním vítězi rozhodne cílový spurt v posledním kole. V průběhu závodu byly vypsány v každém 10 kole prémiové spurty o věcné ceny a v případě překonání dosavadních rekordních časů i prémie finanční. Většinu těchto prémií vyhrával ing.Martin Kuchař, kterému zbylo ještě dostatek sil na to, aby získal pro svou dvojici ve spurtu absolutní vítězství a tím se nesmazatelně zapsal do historie závodu (poprvé navíc zvítězila dvojice neregistrovaných). Ve spurtu druhý Jaroslav Zelený získal pro svou dvojici 1.místo v kategorii registrovaných. Na 3.místě absolutního pořadí dojel Alan Lach a tak získal pro svou dvojici 1.místo v kategorii nad 65 let včetně nového rekordu své kategorie. Tvrdý boj se odehrával i v kategorii horských kol zásluhou dvojice Jaroslav Miklík – Radovan Mach (oba Kopřivnice) a dvojice David Pasečný – Milan Kupčák (oba Lichnov). I zde však vše vyhrál strhujícími spurty Jaroslav Miklík. V kategorii žen jela jediná dvojice Pavla Dědicová – Daniela Tichá (obě Jeseník), která si svým výkonem (27.místo v absolutním pořadí) zaslouží obdiv. Pořadatelsky velmi dobře zabezpečený závod, perfektní diváckou kulisu a hezké počasí však zkalila krádež závodního kola a navíc nepochopitelný čin neznámého „vtipálka“, který rozsypal v několika místech okruhu připínáčky a zapříčinil neobvyklé množství defektů. Pořadatelé rozdělili mezi dvojice na stupních vítězů ceny a finanční hotovosti v hodnotě více než 50000 Kč. Po ukončení tohoto závodu se jel již IV. ročník závodu dětí a mládeže na 1 kolo okruhu “ 24 hodinovky „. Zúčastnilo se jej 32 dětí.
V kategorii 10 až 12 let zvítězil Karel Tichavský z Lichnova časem 17.05 min. a v kategorii 13 až 15 let Roman Zahradník z Nového Jičína časem 15.22 min. čímž oba vytvořili rekordy ve svých kategoriích.

XII. ročník – rekordní: za téměř ideálních povětrnostních podmínek se na start v pátek 8. srpna 1997 v 17 hodin postavilo 35 dvojic v kategoriích registrovaných cyklistů, neregistrovaných cyklistů se součtem do 65 a nad 65 let, ženy a dívky a jezdci na MTB. Po dvacetičtyřhodinovém kroužení po 9.8 km dlouhém okruhu v Lichnově u Nového Jičína bylo přes 500 diváků a příznivců cyklistiky svědky nejen nových rekordů ve všech kategoriích, ale zároveň i překonání absolutního rekordu z roku 1992 o více než 11 km. Dvojice ing.Martin Kuchař z Frýdku – Místku a David Manďák z Pržna jezdící v kategorii registrovaných ujela společnými silami 911.66 km, což představuje průměrnou rychlost 37.99 km/hod. V průběhu závodu zvítězili navíc i v osmi z devíti rychlostních prémií vypsaných v každém desátém kole. V kategorii neregistrovaných se součtem let do 65 vybojovala 1.místo dvojice Daniel Šták z Ostravy – Zábřehu a Miroslav Kremzer z Ostravy – Hrabůvky výkonem 883.03 km, v kategorii se součtem let nad 65 zvítězila přesvědčivě s náskokem 2 kol dvojice Pavel Bednář z Olomouce a Jan Vévoda z Lutína výkonem 882.88 km. V kategorii žen a dívek získala 1.místo výkonem 747.20 km dvojice Pavla Dědicová z Jeseníku a Danka Tichá z Nového Malína, v kategorii jezdců na MTB dvojice Aleš Pátek a Ladislav Chmelař, oba z Jeseníku. Zajímavosti závodu byla účast druhé dvojice žen – matky s dcerou Rezkových z Prahy a dvojice otce s dcerou – Dědicovi z Jeseníku, kuriozitou pak účast dvojice Jiří Švec a Jiří Dobečka (oba z Lichnova), kteří jeli na „ukrajinách“. V mezičase po dojezdu čtyřiadvacetihodinového maratónu a předání cen (díky sponzorům za více než 70 tisíc korun) byl odstartován závod dětí a mládeže na jeden okruh za účasti 25 dětí. Děti nejdříve však prokázaly svou znalost pravidel silničního provozu v písemném testu. Poprvé byly kategorie rozděleny na kluky a dívky. V kategorii 10 – 12 let kluků zvítězil Lukáš Schuma z Kopřivnice výkonem 16.49 min., čímž vytvořil nový rekord této kategorie, ve stejné kategorii holek zvítězila Klára Michálková rovněž z Kopřivnice výkonem 21.40 min., v kategorii 13 – 15 let kluků zvítězil Libor Mrozowski z Bordovic výkonem 16.06 min., ve stejné kategorii holek Jana Stejskalová z Jeseníku výkonem 17.02 min.

XIII. ročník se jel ve dnech 7. a 8.srpna 1998. Za krásného a až příliš horkého počasí startovalo 46 dvojic z celé ČR i Slovenska (nestartovala žádná dívčí dvojice, avšak dvě pětičlenná družstva na koloběžce). Závod se jel v rámci pokusu o zápis do Guinessovy knihy rekordů. Od samého začátku diktovaly tempo 2 dvojice registrovaných cyklistů David Manďák (Pržno) – Tomáš Bohatý (F-M) a Roman Baláž (Veřovice) – David Skalík (Prostřední Bečva).
Téměř do půlnoci s nimi drželo krok dalších 15 dvojic, avšak po drtivém nástupu výše zmíněných dvojic se v ranních hodinách situace změnila. Plný počet kol měly již jen tyto 2 dvojice, se ztrátou 1 kola jezdilo dalších 10 dvojic. V poledních hodinách ujely dvojice Alan Lach (F-M) – Tomáš Maršálek (F-M), kteří pak ve své kategorii nad 65 let zvítězili výkonem 862,775 km a dvojice Jozef Javorka – Tomáš Odlevák (Ružomberok), kteří rovněž ve své kategorii pak vyhráli výkonem 854,598 km. Absolutními vítězi se stali David Manďák – Tomáš Bohatý výkonem 874,2 km, čím vytvořili nový světový rekord (ačkoliv rekord tratě nebyl překonán). Koloběžka ujela celkem 288,1 km a rovněž vytvořila světový rekord. Po ukončení závodu se jel již VI. ročník závodu dětí a mládeže. Ve svých kategoriích zvítězili: Ondřej Malý (Kroměříž) časem 16.51 min. v kategorii 13-15 let, Radka Zahradníková (Nový Jičín) časem 19.33 min. v kategorii 13-15 let dívek, Michal Eichner (Příbor) časem 19,13 min. v kategorii 10-12 let a Petra Kociánová (Veřovice) časem 19,10 min v kategorii 10-12 let dívek. V nové kategorii registrovaných 10-15 let zvítězil Rostislav Lisník (Lubno) časem 16,48 min.

XIV. ročník se jel ve dnech 13. až 14. srpna 1999. V názvu závodu se poprvé objevil hlavní sponzor – I.Družstevní záložna. Na start se postavilo rekordních 53 dvojic ( z toho 3 dvojice ze Slovenska) , (předtím nejvíce vloni – 46), z nichž do cíle dojelo 43. Počáteční rychlé tempo, které slibovalo překonání všech rekordů, s příchodem velmi chladné noci opadlo. Nad ránem sice závodníci opět zrychlili, avšak na překonání rekordů to již nestačilo. Vzácná vyrovnanost závodníků, kdy až do posledního kola v každé kategorii nebylo rozhodnuto o stupních vítězů, přispěla alespoň k dramatičnosti a jistě i k pěknému zážitku diváků. Plný počet 88 kol měly nakonec v každé kategorii všechny tři dvojice, o 1 kolo méně pak další 4 dvojice z celého startovního pole. Absolutními vítězi a zároveň vítězi kategorie registrovaných cyklistů se stali Tomáš Bohatý ( obhájce z roku 1998) s Josefem Hájovským (oba Frýdek-Místek) výkonem 864,916 km. Rovnocennými partnery jim byli i vítězové kategorií neregistrovaných se součtem nad 65 let Stanislav Fux (Horní Bříza) a Jaroslav Zelený (Blovice) výkonem 864,373 km a vítězná dvojice neregistrovaných se součtem do 65 let Jozef Javorka a Dušan Borsík (oba z Likavky – Slovensko) výkonem 864,378 km. Dvě družstva na 5-ti místné koloběžce dokázala zlepši loňský světový rekord a to o více než 35 km, nový rekord do Guinnessovy knihy rekordů má hodnotu 323,62 km. Hrdiny se jistě stala dvojice vozíčkářů Radim Lanča (Staré Hamry) a Radek Krupa (Kunčičky u Bašky), kteří ujeli úctyhodných 128,74 km – odměnou jim mj. byl i certifikát o vytvoření českého rekordu ve štafetové jízdě na invalidním vozíku.
V závodě dětí startovalo celkem 31 kluků a 1 dívka. Vítězi se stali Lukáš Schuma (Kopřivnice) v kategorii 13 – 15 let časem 15,18 min., Jan Dědic (Jeseník) v kategorii 10 – 12 let časem 16.35 min. a Jana Rýdlová (Mořkov) v kategorii 13 – 15 let časem 20,05 min.
XV. ročník se jel ve dnech 11. a 12. srpna 2000. Na start se postavilo 28 dvojic cyklistů a 1 dvojice vozíčkářů. Za příznivého počasí a značné podpory veřejnosti se cyklisté od startu pustili do boje s cílem zlepšit stávající rekordy. Obhájci loňského vítězství Bohatý s Hájovským za podpory dalších (především závodníků ze Slovenska – dvojice nad 65 let Cyril Gandžala a Jozef Javorka a do 65 let Štefan Rožek a Martin Demko) jezdili časy na hranici stávajících rekordů. Díky jejich perfektní spolupráci bylo jasné, že se o vítězství utkají mezi sebou. V posledním kole se stalo neuvěřitelné, do cíle s mírným náskokem přijel závodník neregistrované dvojice a podruhé v historii zvítězili amatéři. Absolutními vítězi se stali Jozef Javorka s Cyrilem Gandžalou (SR) a výkonem 883,041 km překonali i rekord ve své kategorii. V kategorii do 65 let zvítězila druhá slovenská dvojice Štefan Rožek s Martinem Demkem výkonem 852,798 km. V kategorii registrovaných zvítězili Tomáš Bohaty s Josefem Hájovským výkonem 882,963 km. Mezi ženami zvítězily Kateřina Kolářová (Příbor) s Miloslavou Studenou (Kopřivnice) výkonem 775,964 km, čímž překonaly rekord své kategorie téměř o 30 km. Hrdinský výkon podali Radomír Krupa (Kunčičky u Bašky) a Radim Lanča (Staré Hamry), kteří ujeli neuvěřitelných 267,718 km a svůj loňský výkon překonali o téměř 140 km.
Po ukončení závodu dvojic byl odstartován VIII. ročník závodu dětí. Za účasti 36 dětí v jednotlivých kategoriích zvítězili: Jan Dědic z Jeseníku (kluci 10-12 let), Jan Kontúr z Frenštátu p.R. (13-15 let), Lucie Žáčková z Frenštátu p.R. (dívky 10-12 let) a Petra Kociánová z Veřovic (dívky 13-15 let).

XVI. ročník se jel v pátek a sobotu 10. až 11. srpna 2001 se konal již XVI. ročník cyklistického maratónu dvojic. V pátek ráno připravilo deštivé počasí nemilé překvapení pořadatelům. Vždyť to bylo poprvé za celou historii závodu, kdy již od rána pršelo. Počasí se přes den sice umoudřilo, avšak na start – do deštivého počasí – se postavilo celkem 26 dvojic cyklistů a 2 dvojice na koloběžkách. I přes nepřízeň počasí cyklisté s chutí závodili a časy na jednotlivá kola se pohybovaly na hranici světového rekordu. V nočních hodinách dokázaly 2 slovenské dvojice (Demko-Kovačik a Javorka-Gandžala) společně s dvojicí Zelený-Fux (Blovice-Horní Bříza) ujet všem ostatní o dvě kola a třetí slovenská dvojice Rožek-Borsík ujela ostatním o 1 kolo okruhu. Až do závěru závodu se pak všichni hlídali a tak o absolutním vítězi i o jednotlivých pořadích v kategoriích se rozhodovalo až na cílové pásce ve spurtu.
Za účasti zástupců agentury Dobrý den z Pelhřimova se podařilo absolutním vítězům světový rekord překonat o 1.5 km, tj. ujeli celkem 875,79 km. Absolutně a současně v kategorii registrovaných zvítězili slováci Martin Demko a Miroslav Kovačik. V kategorii neregistrovaných se součtem do 65 let vyhrála dvojice Štefan Rožek a Dušan Borsík (oba SR), v kategorii neregistrovaných se součtem nad 65 let zvítězili loňští absolutní vítězové Jozef Javorka a Cyril Gandžala (oba SR).
V této kategorii jela i anglická dvojice Rob Waghorn (55 let) a Bob Norton (53 let), kteří ujeli 678,1 km. Stali se tak nejstarší i nejvzdálenější dvojicí v historii závodu. Ženská dvojice Kateřina Kolářová a Jana Vápeníková ujela 767,33 km, v kategorii smíšených dvojic vyhráli Vladimír Blinka a Eva Rauscherová výkonem 748,43 km, na koloběžce ujeli otec a syn Ladislavové Kletenští 413,41 km. Výkony absolutní dvojice, smíšené dvojice, ženské dvojice i koloběžkářů jsou nově zapsány do Guinnessovy knihy rekordů. Nejlepší z lichnovských závodníků byli Vladimír Pasečný se spolujezdcem Jiřím Havrlantem a Filip Rek s Davidem Pasečným – obě dvojice ujely cca 856,2 km.
Po ukončení závodu byl odstartován již IX. ročník závodu dětí a mládeže. Děti absolvovaly test z pravidel silničního provozu a následně závodili na 1 kolo okruhu (9,8 km). Na start se přihlásilo 30 dětí a v jednotlivých kategoriích zvítězili: Veronika Veselá (Kopřivnice-Mniší), 2.místo Petra Paličková, 3.místo Martina Lipová – 10 až 12 let, Andrea Zátopková (Veřovice) – 13 až 15 let, Jan Dědic (Jeseník), 2.místo Jan Jurek – 10 až 12 let a Václav Kocián (Kopřivnice) 13 až 15 let.

XVII. ročník – opětovný triumf Slováků
– v pátek a sobotu 9. až 10. srpna 2002 se na start za deštivého počasí postavilo 25 dvojic, to však nijak od počátku neovlivnilo elán cyklistů. I přes nepřízeň počasí cyklisté s chutí závodili a tempo se ustálilo nad hranicí 38 km/hod. Za účasti zástupců agentury Dobrý den z Pelhřimova cyklisté až do nočních hodin, kdy pršet přestalo, jeli neustále na hranici světového rekordu. Se svítajícím ránem, avšak s přicházející únavou, závodníci zpomalili a začali postupně ztrácet naději na zlepšení dosavadních rekordů. Mezi devátou a desátou hodinou dopolední „udeřily“ všechny tři slovenské dvojice ( Demko-Kovačik, Rožek-Borsík a Javorka-Odlevák) společně s dvojicí Češka-Živný a během 4 kol najeli na další 3 dvojice celé jedno kolo. Odpoledne po 13.-té hodině začalo opět pršet, naštěstí to byla pouze krátká přeháňka. Po 16.-té hodině opět přišla další přeháňka. V posledním kole všem ujel slovenský cyklista Miroslav Kovačik a dokázal během tohoto posledního kola najet na ostatní 38 vteřin. Přijel tedy nikým neohrožován obhájit loňské prvenství pro svou dvojici.

Zajímavosti:

  • start otce a syna – Pavla a Jana Dědicových z Jeseníku. Pavel byl nejstarším letošním účastníkem (49 let) a Jan absolutně nejmladším účastníkem dosavadní historie – 12 let.
  • start Ludmily Pospíškové (18 let) první žena z Lichnova, která se závodu účastnila, dojela i zvítězila
  • všichni, kteří se postavili na start poprvé v historii dojeli (nikdo nevzdal !!)

V jednotlivých kategoriích se zúčastnilo a zvítězili:

  • registrovaní (4 dvojice) – slováci Martin Demko (Likavka) – Miroslav Kovačik (Brezno) – absolutní vítězové – 856,188 km
  • neregistrovaní se součtem do 65 let ( 14 dvojic ) slováci Štefan Rožek (Ružomberok) – Dušan Borsík (Liptovský Mikuláš) – 855,918 km
  • neregistrovaní se součtem nad 65 let ( 6 dvojic ) slováci Jozef Javorka (Likavka) – Tomáš Odlevák (Ružomberok) – 855,924 km
  • ženy ( 1 dvojice ) Pavla Krčmářová (Bordovice) – Ludmila Pospíšková (Lichnov) – 599,382 km

Po ukončení závodu byl odstartován již X. ročník závodu dětí a mládeže. Děti absolvovaly test z pravidel silničního provozu a následně závodily na 1 kolo okruhu (9,8 km). Na start se přihlásilo 22 dětí a v jednotlivých kategoriích zvítězili: Dominika Brožová (Bordovice) – 10 až 12 let, Andrea Zátopková (Veřovice) – 13 až 15 let, Petr Bayer (Štramberk) – 10 až 12 let a Jan Bayer (Štramberk) 13 až 15 let.

XVIII. ročník
V pátek a sobotu 8. až 9. srpna 2003 se na start se postavilo 25 dvojic. Přestože se startovalo v 30° horku rozjela dvojice startovní číslo 16 Adámek Jan a Bártek Jan ze Staré Bělé, jezdící v kategorii neregistrovaných do 65 let hned v prvých kolech dobře závod a snažila se ujet, ovšem až do 22. hodiny s ní držely krok další čtyři dvojice. Postupně se utvořila 3-členná skupina z dvojic Češka Martin – Živný Miroslav (registrovaní) u Mladé Boleslavi, Bartoň Jaroslav – Raška Zbyněk z Frenštátu p.R. a Adámek Jan – Bártek Jan ze Staré Bělé. Tito závodníci spolu jezdili po 9,8 km dlouhém okruhu až do dvanácté v sobotu, kdy společnými silami ujeli 70 kol. V příštích okruzích však spolu zůstaly již jen dvojice z Mladé Boleslavi a Staré Bělé. V kategorii neregistrovaných nad 65 let se usadila na špici dvojice Berka Vladimír (Pardubice) a Stárek Karel (Žďár nad Sázavou).
Obrovské úsilí vyvinula dvojice Němec Oldřich (Lubojaty) a Kupčák Milan (Lichnov) jezdící na spaciálních invalidních vozíčcích. Již v sobotu v dopoledních hodinách pokořili dřívější rekord z roku 2000, který činil 267,72 km a bojovali neúnavně až do konce závodu a za účasti zástupců agentury Dobrý den z Pelhřimova ustavili nový světový rekord, který má nyní hodnotu 435,019 km – což je průměrná rychlost za 24 hodin 18,13 km/hod.
Zajímavosti:

  • start otce a syna (každý s jiným spolujezdcem) – Pavla a Jana Dědicových z Jeseníku. Pavel byl nejstarším letošním účastníkem (50 let) a Jan nejmladším účastníkem (14 let).
  • všichni, kteří se postavili na start dojeli (nikdo nevzdal !!)

V jednotlivých kategoriích se zúčastnilo a zvítězili:

  • registrovaní (3 dvojice) – Češka Martin – Živný Miroslav – absolutní vítězové – 863,532 km
  • neregistrovaní se součtem do 65 let ( 13 dvojic ) Adámek Jan – Bártek Jan – 863,524 km
  • neregistrovaní se součtem nad 65 let ( 8 dvojic ) Berka Vladimír – Stárek Karel – 852,426 km
  • ženy ( 1 dvojice ) Marie Bouchalová – Martina Matoušková (obě z Nového Jičína) – 611,378 km
  • vozíčkáři – Němec Oldřich – Kupčák Milan – 435,019 km

Po ukončení závodu byl odstartován XI. ročník závodu dětí a mládeže. Děti nejdříve vyplnily test z pravidel silničního provozu a následně závodily na 1 kolo okruhu (9,8 km). Na start se přihlásilo 35 dětí a v jednotlivých kategoriích zvítězili: Nikola Zátopková (Veřovice) – 10 až 12 let, Dominika Brožová (Bordovice) – 13 až 15 let, Petr Záruba (Příbor) – 10 až 12 let a Martin Fojtík (Lichnov) 13 až 15 let.

Pořadatelé děkují všem sponzorům za finanční i materiálovou pomoc.

Vstup do administrace